Top 5 by Venus in Arms – week 19

After long holiday, Venus in Arms is back. The summer has been intense, if not for Venus, at least for its creators (who tried to finish a book manuscript). And it was a very eventful – to say the least – August indeed in international politics. With clashes in Gaza stopping, attention remained directed to two major fronts. The first is Ukraine, where signs of unfreezing seem to emerge as this post is being published. The last days were still pretty tough, and with the President of the European Council in pectore, Polish PM Donald Tusk, calling for Europe not to fall into the traps that led to the Nazi invasion (of Poland) in September 1939 and Vladimir Putin sending “humanitarian aid” in Eastern Ukraine, the situation is still very uncertain. One of the constitutive elements of this uncertainty is “how far will Putin go”: Royal United Services Institute’s experts examine possible military strategies of Russia towards Ukraine.

In the meanwhile, Iraq and Syria are still on fire. The Islamic State’s fast appearance on the geopolitical map has been striking and left most observers as well as policy-makers pretty unsettled. President Obama’s prudence also surprised (and/or annoyed) those who wanted decisive action by the US. An article of a couple of weeks ago, however, sheds light on the domestic constraints to a more forceful US approach against ISIL.

NATO’s role in the two crises is still uncertain, and NATO troops moving eastwards these days are not (yet?) a clear clue of the alliance’s intentions.  Foreign Policy magazine’s David Francis reports on the troubles of the Alliance. A good read-ahead for the NATO Summit that will take place in Wales later this week.

The inevitable focus on Ukraine and the Middle But should not obscure that other events are unfolding. The Guardian reports on US action in Somalia to disrupt the al-Shabab network organization, which is far from being defeated according to the same report.

Finally, (the return of ?) power politics in Asia. New Indian PM Narendra Modi visited Tokyo and called for close cooperation between the two countries so that they can better cope with the growing Chinese presence in the region. More than twenty years  after the end of the Cold War, is it really time for the realization for an extended version of John Mearsheimer’s “back to the future”?

 

 

Share Button

Comments

 1. says

  Nice weblog here! Also your web site so much up very fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link in your
  host? I want my web site loaded up as quickly as yours lol

  • says

   Pilsoņa novērojams par nesenajiem eknmooikas procesiem:1. Strādā pa 700LVL mēnesī2. Maksā nodokļus pats un darba devējs (<30%) no algas3. Nodokļi dodas uz banku, kā pensiju fondi, kurus banka pārvalda jeb investē4. Bankas naudu investē un aizdod5. Nauda tiek investēta uzņēmumu akcijās, kā arī dota kredītos, bet 5.1.Investīciju objektu vērtība krītas (tiek skaidrota ar pārvērtēšanu, bet bankas to akcijas pirka, kad to cenas atbilda tirgus cenām nevis reālajām cenām) 5.2.daļa no kredītiem tiek izniekti neapdomīgi un netiek atgūtī6. Bankas zaudē naudu līdz ar to banku vērtība krītas: banku akciju turētāji un klienti vēlas izņemt naudu no tām, un tā arī dara7. Valdība ir spiesta uzpirkt bankas (kas savu naudu ir zaudējušas- daļa ir pazudusi jeb atdota tiem, kas bija turējuši pārvērtētu uzņēmumus; daļu izprotot situāciju ir izņēmuši klienti)8. Valdība ir spiesta investēt bankā, lai iedzīvotāji pilnīgi nezaudētu savu naudu: noguldījumus un pensiju fondus9.Latvijas gadījumā slodzi uz budžetu uzliek ne vien aprakstītās piespiedu investīcijas, bet arī reālās industrijas un eksporta neesamība. Līdzišinējais kapitāls, kas nesa budžetam nodokļus bija ārvalstu importētie līdzekļi, kā arī uz tiem balstītie finansu starpniecības, kretitēšanas utt. pakalpojumi. Šobrīd šie līdzekļi nav, jo līdzīgi kā aprakstītā vietējā banka arī ārvalstu investori bija par saviem līdzekļiem iegādājušies pārvērtētas akcijas un devuši neapdomīgus kredītu.Un nav arīī visa uz ārvalstu naudas balstītā strktūra, kas Latvijas gadījumā veidoja līdz 70% GDP.10. Valstij ir problēmas- vajag naudu.. gan lai glābtu nacionālus finanšu uzņēmumus, gan irstošo ekonomiku11.Latvijas valdības stratēģija budžeta līdzekļu iegūšanai: 11.1. samazināt budžeta izdevumus (tiesa, matemātiski un nekvalitatīvi, par ko liecina 8 lpp plāns) 11.2.samazināt sociālo nodokli uz 21%, bet palielināt PVN (manā gadījumā kopējais nodokļu slogs pieaug, jo esmu vidusmēra pilsonis ar īpašumu un auto+ man ir ģimene- līdz ar to 25% soc. nodoklis man bija lētāk nekā visaptverošs PVN pieaugums)_______________________________________Rezumējot:Latvijas GDP un valsts ekonomika, kā arī tās uzplaukums ir bijusi neeksistējoša vīzija. Daļa eknmooikas nav, jo ir balstīta uz kredītos izsniegtu ārvalstu kapitālu, daļa ir finansu starpniecība, daļa ir zaudēta un atdota kādam, kas bija pārvērtētu uzņēmumu īpašnieki, pirms to cena dramatiski kritās.Šīs ir kļūdas ko pieļāva valsts pārvalde, kā arī pilsoņi, kas nesekoja līdzi tam ko darija to ievēlētie tautas kalpi.___________________________________________Es domāju, ka nav godīgi man un manai ģimenei likt par šīm kļūdām maksāt, jo nevis mēs esam naudu iedevuši kādam, kura vērtība ir neadekvāta vai kurš to nevar atgriest, bet gan noteikti par finansēm atpildīgi cilvēki.I know this is in Latvian. Hopefully You manage to read. Please, leave Your comments on this.

 2. says

  Hello There. I discovered your blog using msn. That is a very neatly
  written article. I’ll be sure to bookmark it and return to
  read extra of your helpful info. Thank you for the post.
  I’ll certainly comeback.

 3. says

  We are a group of volunteers and opening a new scheme
  in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and
  our entire community will be grateful to you.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code